Historie a současnost mateřské školy

Historie MŠ

V roce 1944 byla zřízena Mateřská škola v přízemí budovy obecné školy. Vedením MŠ byl pověřen ředitel obecné školy Vojtěch Šobíšek. První učitelkou MŠ byla jmenována Bohuslava Mochánová. V roce 1945 byla MŠ přestěhována do sálu hostince u Hořovských. Další stěhování MŠ se uskutečnilo v roce 1950 do sálu hostince u Parýzků. O dva roky později začala v MŠ celodenní péče se stravováním. Opět se MŠ přestěhovala do obecné školy.

V domě číslo 138, kde je současná MŠ umístěna, dříve žil akademický sochař Karel Dvořák a jeho žena, herečka ND Leopolda Dostálová, byly od roku 1951 zřízeny jesle. V roce 1955 byl dům upraven a přizpůsoben provozu MŠ a ta se stala samostatným zařízením. Ředitelkou MŠ se stala Marie Plevková. Další úpravy proběhly v 70. letech přístavbou dalšího oddělení. Součástí MŠ se stala školní jídelna a kuchyně.

Současnost MŠ

K 1. 10. 2002 došlo ke sloučení se Základní školou ve Staré Huti. Vznikl tak nový název zařízení – Základní škola a Mateřská škola Stará Huť, okres Příbram. Toto zařízení pod vedením ředitelky Mgr. Kateřiny Melšové vstoupilo k tomuto datu do právní subjektivity.

Mateřská škola je trojtřídní s kapacitou 60 dětí. V hlavní budově vzdálené od školy asi 300m jsou dvě třídy s kapacitou 47 dětí a od roku 2014 byla vybudována další třída pro 13 dětí v budově bývalé družiny základní školy. K této třídě patří také zahrada a zahradní nábytek. V hlavní MŠ jsou dvě herny, samostatná ložnice a jídelna, kde se stravují i děti ze ZŠ. Časový harmonogram školní jídelny je přizpůsoben tak, aby nedošlo ke střetávání dětí z MŠ a dětí ze ZŠ. Mateřská škola nyní nemá k dispozici školní zahradu z důvodu stavby nové MŠ a jídelny, která bude zakončena v březnu 2021. Pro pobyt venku je využívána zahrada u budovy bývalé školní družiny a hřiště u školy. Děti mají k dispozici sportovní náčiní na florbal, kroket, fotbal, tenis, badminton, švihadla, obruče, gumová skákadla, různé druhy míčů, odrážedla a hračky pro spontánní hry dětí.

Děti jsou do mateřské školy přijímány ve věku od tří do šesti let. Přednostně jsou přijímány děti předškolního věku s trvalým bydlištěm ve Staré Huti. Kapacita školy bývá každoročně naplněna. Třídy jsou rozlišeny podle věku dítěte. Nejmladší děti jsou ve třídě Sluníček, starší děti ve třídě Srdíček a nejstarší děti a předškolní děti ve třídě Pastelek.

Cílem školního vzdělávacího programu je:
Přizpůsobit předškolní vzdělávání vývojovým, kognitivním, sociálním a emocionálním potřebám dětí a tato vývojová specifika respektovat.
Zaměřit se na prožitkové učení.

Vize naší mateřské školy:
Naše motto:
"V naší školce každý den, hrajeme si s úsměvem".

Docílit laskavým přístupem, partnerským vedením a výběrem vhodných činností, aby se Vaše děti cítily ve školce bezpečně a šťastně, a to vše  ohledem na individualitu každého dítěte.

Dalším důležitým cílem pro nás je, připravit dětem dobrý start do školy. Rozvíjení schopností dítěte, osvojování si základů hodnot, na nichž je založena naše společnost, získání osobní samostatnosti a schopnosti projevovat se jako samostatná osobnost působící na své okolí.

Hlavním cílem je poskytnout všem dětem kvalitní předškolní vzdělávání probíhající v příjemné, bezpečné, přátelské a tvůrčí atmosféře ve školce rodinného typu za podpory moderních technologií a inovativních prvků při činnostech s dodržením zaběhnutých tradic, kde všichni zúčastnění zastávají důležitou funkci a tvoří celek, který přispívá k dosažení takové školky, kam děti chodí rády a kde učitelé pracují s nadšením.